Cahit Ülkü. Suların Getirdiği Padişah “II. Selim” (2011)


Cahit Ülkü. Suların Getirdiği Padişah “II. Selim”. Sayfa6 Yayın No: 23, Masal Olmayan Masallar: 3. İstanbul: Sayfa6 Yayınları ve İnkılâp Kitabevi, 2011, 454 s. ISBN 978-975-10-3105-1

Dosya türü: PDF
Dosya boyutu: 8.45 Mb

▶▶▶▶▶Bedava indir◀◀◀◀◀
Arka kapaktan:
Tarihi Roman değil, Tarihin Romanı!  Aleviler Hazaryalı Musevi Türklerin ardılları mı?
  Osmanlı Anadolu’ya geldiğinde Alevi miydi?
    Padişahlar kardeşlerini katlederken haklı mıydılar?
      Osmanlı, ne zaman ve neden Müslüman oldu? 
    Ve II. Selim sarhoş, sefih birisi miydi; yoksa Osmanlı Tarihi’nin en büyük strateji dehası mı? 
    Bunlardan başka daha pek çok sorunun üzerine cesaretle eğilen Cahit Ülkü, hepsine çarpıcı ve gündem sarsıcı yanıtlar veriyor. Denebilir ki bu romanı okumadan Osmanlı’yı anlamak olanaksızdır. Bu romanda, aynı zamanda Resmi Tarih’in bizleri ne denli aldattığını görerek yüzleştiğiniz gerçeklerle allak bullak olacaksınız. 
    “Suların Getirdiği Padişah” başlı başına bağımsız bir roman olduğu kadar yazarın çok tartışılan, uzun süre en çok satanlar listelerinde yer alan “Son Hazaryalı” adlı romanının ayrılmaz devamı niteliğinde Üstelik dil açısından Türk edebiyatına damgasını vurmaya aday bir yapıt. 
    Bu romanla gerçek Hürrem’i yakından tanıyacak, şehzadeler arasındaki kanlı savaşlara, evlât katillerine yüreğiniz yanarak tanık olacak; en görkemli çağında Osmanlı’nın içten içe nasıl çürümeye başladığını görerek hüzünleneceksiniz.