Mimarlar İçin Heidegger – Mimarlar İçin Düşünürler -02 (Adam Sharr)

Mimarlar İçin Heidegger Mimarlar İçin Düşünürler -02 Adam Sharr YEM YAYINLARI
Martin Heidegger mimarlığın kendisini başlı başına bir düşünme konusu edinmiş, bununla da kalmayıp doğrudan mimarlara seslenen bir metin kaleme almış nadir düşünürlerden biridir. 1951’de Darmstadt’ta hıncahınç dolu bir konferans salonunda sunduğu ve son-radan “İnşa Etmek İskân Etmek Düşünmek” başlığıyla yayımlanan bu metin, bugüne dek Alvar Aalto’dan Ste-ven Holl ve Peter Zumthor’a pek çok ünlü mimarın baş-vuru kaynaklarından biri olmuştur. Çağdaş mimarlık pratiğinin kendi iç sorunlarıyla hiçbir şekilde ilgilen-meksizin, genelde kabul gören önceliklerini ve sözde bilimsellik iddiası taşıyan kavramlarını temelden kusurlu bulduğu modern mimarlık anlayışına topyekûn meydan okuyan metin, radikal bir tavırla inşa, iskân ve yer kavramlarını yeni baştan tanımlayarak mimarlara insan varoluşuna “uygun” ve “sahici” bir mimarlık modeli önerir: teknoloji ve uzmanlık yerine deneyimi, matema-tiksel veriler yerine de duygu ve sezgileri esas alan bir mimarlık.
Elinizdeki kitap, modern mimarlığa yöneltilmiş en köklü ve ciddi itirazlardan biri olarak bugün hâlâ çokça tar-tışılan bu metni, yazıldığı dönemin koşullarını, filozofun dünyası içindeki yerini ve aldığı tepkileri de dikkate alarak açımlamaya çalışıyor.
“Mimarlar için Düşünürler” dizisinin geçtiğimiz aylarda yayımlanan ilk kitabı Mimarlar için Deleuze & Guattari adını taşıyor

23,15

Çevirmen: Volkan Atmaca
Yayın Tarihi:22.02.2017
ISBN:9789944757782
Dil:TÜRKÇE
Sayfa Sayısı:144
Cilt Tipi:Karton Kapak
Kağıt Cinsi:Kuşe Kağıt
Boyut:14 x 21.5 cm