En-Nücumü’z-Zahire’de Memluk Sultanları (Parlayan Yıldızlar) (İbni Tagrıberdi)

En-Nücumü’z-Zahire’de Memluk Sultanları (Parlayan Yıldızlar) İbni Tagrıberdi SELENGE YAYINLARI
İbni Tagrıberdi’nin birçok eseri arasında en önemlisi En-Nücumu’z-Zahire adlı eseridir. Bu kitapta yalnızca Memlüklerin değil; Anadolu Beylikleri, İlhanlılar, Osmanlı, Timur ve Timuriler hakkında birinci elden çok değerli bilgiler bulacaksınız. Bu kitap okunmadan Memlüklerdeki Türk ve Çerkes dönemi, Anadolu beyliklerinin içinde bulundukları ahval ve özellikle Timur’un Bilad-ı Şam’da yaptıkları tam olarak anlaşılamaz.

Unutmamak gerekir ki, Selçukluların ve Abbasilerin bir türlü durduramadıkları Moğolları bu Memlükler dize getirmiş ve Ayn-ı Calut’ta unutamadıkları bir yenilgi tattırarak gözlerini yıldırmayı başarmışlardır.

Memluk sultanlarından Melik Müeyyed’in bütün cami imamlarına ferman göndererek “bundan sonra imamlar hutbede Allah ve Peygamberin adını zikrettikten sonra, sıra sultanın adını zikretmeye gelince bir basamak aşağı inecekler ve sultanın adını zikrettikten sonra tekrar yerlerine çıkacaklardır. Çünkü Allah ve Peygamberinin adının zikredildiği yerde sultanın adı zikredilemez!” buyurması, ne Emevilerin, ne Abbasilerin, ne Selçukluların, ne de Osmanlı sultanlarının sergilemeyi düşünemedikleri muazzam bir hassasiyettir.

Çevirmen: D. Ahsen Batur
Editor: Murat Çaylı
Editor: Doğan Mert Demir
Yayın Tarihi:01.09.2023
ISBN:9789758839964
Dil:TÜRKÇE
Sayfa Sayısı:616
Cilt Tipi:Karton Kapak
Kağıt Cinsi:Kitap Kağıdı
Boyut:15 x 22 cm