Nuri Demirağ: Türkiye’nin Havacılık Efsanesi (Fatih M. Dervişoğlu)

Nuri Demirağ: Türkiye’nin Havacılık Efsanesi Fatih M. Dervişoğlu ÖTÜKEN NEŞRİYAT
1941 yılında bir gazeteciye verdiği mülakatta “Gelecek için tasavvurlarınız nedir?” sorusuna verdiği cevap, onun ruh halinin en güzel ifadesidir:

“Evvela bu müesseseyi fevkalâde genişletmek, büyük Yeşilköy Gök Lisesini kurmak.. Divriği’de binlerce genci sinesine alacak, telsizciliği, motorculuğu vs. 12 şubeyi ihtiva edecek şekilde Gök Üniversitesi’ni kurmak.. Sonra şu çayırın bir kenarında, muradına ermiş insanların huzur ve saadetiyle oturup kahvemi içerken, bir işaretle yüzlerce tayyarenin birden havalandığını görmek.”

Nuri Demirağ, hayata gözlerini açtığı XIX. Asrın son çeyreğinde sıkıntılı bir çocukluk ve gençlik devresinden sonra, “Türkiye’nin en zengin adamı” mevkiine geldiğinde, yaşadığı mütevazı hayat düzeniyle olduğu kadar ülke için hayata geçirmeye çalıştığı projelerle de dikkati çekmektedir. O, yürüttüğü taahhüt işlerindeki titizliği, dürüstlüğü yanında, eğitime katkılarıyla kendinden söz edilmesi gereken işadamları neslinin öncüsüdür.

Şu konuda ise ülkemizde başka örneği yoktur. Bugün bazı zengin işadamlarının yüz binlerce dolar ödeyerek satın aldıkları uçaklara kendi isimlerini verdiklerini görüyoruz. Ne var ki onlardan hiçbiri kendi fabrikalarında, kendi teknisyenleriyle, kendi sermayeleri ile sıfırdan imal ettikleri bir uçağa kendi isimlerini veremediler.

Biri hariç: Nuri Demirağ

Yayın Tarihi:08.07.2019
ISBN:9789754376173
Dil:TÜRKÇE
Sayfa Sayısı:231
Cilt Tipi:Karton Kapak
Kağıt Cinsi:Kitap Kağıdı
Boyut:12 x 19.5 cm