Türkiye’ye Son İkaz – İttihad ve Terakki Cemiyeti’ne Açık Mektuplar (Prens Sabahattin)

Türkiye’ye Son İkaz İttihad ve Terakki Cemiyeti’ne Açık Mektuplar Prens Sabahattin LEJAND
Biz, yalnız yönetim şeklimizin düzeltilmesini istemek, vatandaşlarımıza ne olduğu belirsiz bir birlik teklif etmekle kalmıyoruz, asıl, geçim şeklimizin düzeltilmesi lüzumunu anlatmak; birincideki fenalığın ikincideki noksanlardan kaynaklandığını göstermek; maddi-manevi tembelliğimize karşı kamuoyunda kuvvetli bir reaksiyon oluşturmak istiyoruz. Bir Abdülhamit’i ortadan kaldırmakla toplumsal ve bireysel özgürlüğü hiç bir vakit sağlayamayız. Sefaletimizin esas sebeplerini keşfedip giderilmesi çaresine dört elle sarılmadıkça bugünkü Abdülhamit’in yeri hiç bir zaman boş kalmaz; o gider, yerine başkaları geçer.”

Son dönem Osmanlı intelijansiyasının önemli isimlerinden Prens Sabahaddin’in bu yerinde tespitini tarih haklı çıkardı. İktidarın el değiştirmesiyle haklar, özgürlükler ve kalkınma sorunlarını çözeceğini düşünen ülkemiz için iki yüz yıllık “Türkiye nasıl kurtulur?” sorusu güncelliğini korumaya devam ediyor.

Osmanlıca aslından transkrip edip günümüz Türkçesine aktardığımız bu eser, Prens Sabahaddin’in idari ve iktisadi alanlarla ilgili önerilerini ve bunların temeline yerleştirdiği eğitim metodolojisini içeriyor.

Yüzyıllık sorunlarla uğraşmaya devam eden bir toplum olarak bu eserin, gerek o dönemi anlamaya gerekse bugün önümüzü aydınlatmaya katkı sağlayacağını umuyoruz.

Yayın Tarihi:31.12.2021
ISBN:9786254430510
Dil:TÜRKÇE
Sayfa Sayısı:132
Cilt Tipi:Karton Kapak
Kağıt Cinsi:Kitap Kağıdı
Boyut:13 x 19.5 cm